TÜRK ARICISI EMEĞİNE SAHİP ÇIKIYOR

Türkiye genelindeki bütün illerde Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’ ne(TAB) bağlı il birlikleri bulunmaktadır.56 000 profesyonel AKS ye girmiş üye arıcılara ait 5,9 milyon plakalı arı kovanı ile 93 000 ton doğal bal üretimi yapan arıcıların temsilcisi olan, tek kurum (TAB) Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği dir.
Türkiye, Dünyada bulunan Bal arılarının % 22’sinin ana vatanıdır, Bal veren bitkilerin de % 72’sini barındırıyor ki, arı varlığı ile dünyadaki ikinci büyük arıcı ülkedir.
Biz arıcılar olarak sloganımız; insanlara kalıntısız ve katkısız bal arısı tarafından yapılan balı sunmaktır. Bu arıcıların sorumluluk anlayışının bir gereğidir.
Bunu Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) ile sağlamış bulunuyoruz. 5,9 milyon arı kovanının her birinde bir barkot numarası vardır. Merkezi olarak bilgisayar ortamında izlenerek kavanozdan kovana kadar izlenebilir arıcılık yapıyoruz.
Bal arıları balı tamamen doğal kaynaklardan yapar, Bal dişi ürünler tamamen sahte adamların işidir. Devletin laboratuarları var. Bal Analizleri yapılıyor. ALO GIDA 174 hattı var şikâyet edebilirler. (AKS ayrıntılı bilgiyi www.tab.org.tr edinebilirsiniz)
Türkiye, Dünya çam balı üretiminde % 90 Paya sahiptir. Ülkenin her yöresinden arıcılar çam balı üretim alanına gelir. Bir çam ağacı her yıl 20kg bal verir. Ege kızılçam ormanlarının sadece % 14’ü balsıralıdır, yani bal verir. Bu çam ağaçlarının haritasının çıkarılması çalışmaları devam etmektedir.
Bir teneke (26 kg) balın üretici maliyeti 180TL, yâda kilosu 8-10 TL dir. Market raflarında bal fiyatlarının ortalama 12–30 TL’ye satılmasının izahı, birilerinin tüketiciyi kandırmasıdır.
Biz arıcıların maliyet fiyatına satmakta zorlandığımız balın fahiş fiyattan satılması Bal aromalı şurup satan mısır glikozcularının, sahtecilerin iştahını kabartılığını söylüyoruz.
Bal üretimi yapan ve doğal bitki varlığının % 82’sinin döllenmesini sağlayan arıcı üyelerimizin arılarının ekonomiye katkısı bal değerinin 200 katıdır. Bal arılarının hiçbir kaynak tüketmediğini biliyoruz. Çok zor şartları olan arıcılık sektöründe arıcılar evinden uzak dağlarda üretim yapıyor. Bu işler çok kolaymış gibi bal tüccarları fiyat düşürmek için yetkisiz, bilgisiz kişileri kullanarak beyanlarda bulunuyorlar.
.
Balları arılarımız ile nasıl üretiyor isek, tüketiciye ulaştırma kanallarını da sağlamayı hedefledik. AB’de olduğu gibi doğrudan satış yapmayı sağlayacağız.
79 ilde kurulu arıcı birliğimiz tesisleşme ve markalaşmaya başladı, Yurt içi ve yurtdışı bal taleplerini karşılayacak alt yapı oluşmuştur.
Türk arıcısının emeğine saygı duymayan, yasal boşluklardan yararlanan sahte adamlar var. Nişasta bazlı mısır glikozunu balmış gibi satıyor olmaları, hatta ihraç bile etmiş olmaları Türk balına imaj kaybettirmiştir.
Balı yalnızca bal arıları yapar, sahte bal olmaz, insanlar sahtedir. Mücadeleye devam ediyoruz. Sonuç alıncaya kadar her yolu denemeye karar verdik.
Üyelerimiz Arıları ile balı temiz ormanlardan ve meralardan üretiyor.
Yetkisiz ve bilgisiz kişilerce verilen mülakatların arkasında ne gibi ticari gerekçelerin yattığını bilemeyiz, ancak BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLANLAR birçok konuda olduğu gibi Türk Arıcılığına da zarar vermektedirler. Türk arıcısının emeğini çalmaktırlar.
Balı bir uzmana soralım denmektedir, Bakkal balın uzmanı olamaz, Üniversitelerde ve arıcılık yapan bilim insanlarına sorulmalı.Gıda ve arıcılık konusunda yapılan tartışmalarda ehil kişilerin yer alması, üretici ve tüketici arasında bilgilendirmede esas olacaktır. Saygılarımla.

Bahri Yılmaz
Zir. Yük. Müh.
TAB Yönetim Kurulu Başkanı