BAL İTHALATI, TÜRK ARICISININ EMEĞİNİ ÇALMAKTIR

BAL İTHALATI, TÜRK ARICISININ EMEĞİNİ ÇALMAKTIR
Türkiye Arı yetiştiricileri Merkez Birliği kurucu Başkanı olarak, Türkiye’de basında çıkarılan toplu arı ölümlerinin gerçekleşmediğini, suni olarak gündeme getirilen arı ölümlerinin bazı tüccarlar tarafından çıkarıldığını, yurt dışından bal ithal etmek için oluşturulan alt yapı olduğunu belirtmem gerekir.
“Bu yıl ülke gündemine taşınan bu savlar ile çıkarılan kasıtlı haberlerin ardından tarım bakanlığına müracaat eden kimi firmalar ülkede bal sıkıntısı doğabileceği iddiasıyla ülke dışından bal ithal müsaadesi talebinde bulundular. Bu firmaların başvuru kayıtları Tarım Bakanlığının ilgili genel müdürlüğü kayıtlarında mevcuttur. Bu sektörden direk olarak 150.000 aile geçimini sağlamaktadır. Bir de bu sektörün Türkiye genelinde Bitkisel üretime katkısı hesaba katıldığında, geçimini arıcılıktan sağlayanların sayısı hayli fazladır. Dünya’da 2. Arı üreticisi olan Türkiye’nin üreticisini koruması gerektiğini belirtiyorum. Oynanmak istenen oyunun ne kadar tehlikeli olduğunu fark ederek bu yazıyı yazıyorum.
“Türkiye arıcılıkta Çin’den sonra 2. büyük Arı üreticisidir. Şu anda Avrupa’nın bal talebinin tek başına dahi tüm üretimle ancak 1/3 ünü karşılayabilirken üretimi artıracak Devlet düzenlemeleri yerine böyle bir oyunun oynanması ülke insanına ve evlatlarına yapılan kötülüktür. Doğada elde edilmediği anda yok olan bir değeri ülke ekonomisine katan arıcıların gözetilmeleri gerekir.
2005–2006 yıllarında, Bazı tüccarların arıcıların alın teri olan 28 kiloluk bal tenekesini 70 YTL’den alıp kilosunu 12 YTL’den satmaya alıştıklarını ancak aynı bal tenekesini 150 YTL’ ye alıp kilosunu 12 YTL’den satmaya alışmadıkları için böyle bir oyun oynandığını belirmeliyim. Türkiye nin ürettiği bal yetiyor. Üreticimiz üretmeyi biliyor. Ancak bal üreticisi emeğinin karşılığını alamadığı için üretimden vazgeçecek, o zaman da üreticinin üreteceği ürünü ithal etmiş olacağız. Bu da ülkemiz arıcılığı için bir yıkım olur. Biz de bunu temelden bildiğimiz gibi yıllardır mücadelesini verdik.
Türkiye’nin büyük bir şansı var. Hayvansal ürünlerde iki tane ürünü ihraç edebiliyor. Birisi bal diğeri de balık. Diğer hayvansal ürünlerde Türkiye pazardır. Hayvancılığımızı desteklemek zorundayız. Bir ülkenin temelinde gençliğini iyi beslemesi gerekiyor bu da tarımdan geçiyor.
Balı arı yapar. Balı o hale getirenler sahte. Bu sahteciliğin önüne geçmek için yıllardır mücadele ediyorduk ancak, Türkiye’nin tüm illerinde arıcılar birlikleri kurarak sahteciliğin önüne, birlikte yapılan çalışma ile geçtik.
En fazla etkilenecek olanlar geçimini arıcılıktan sağlayan Ordu lu, Muğla lı, Mersin li, Adana lı, Giresun lu, Trabzon, lu, Bingöl lü, Sivas lı arı yetiştiricileridir.
Avrupa Birliği ülkelerince, Bazı ihracatçı ülkelerden(Çin) ilaç kalıntısı vardır diye beş yıldır almadığı, Bir US Doları fiyatı olan büyük getirim sağlama hesabı yapılan ballar, Türk insanına mı yedirilmek isteniyor. Yeni bal sezonuna 1 ay kaldı. Zaten raflar bal dolu. 170 firmadan sadece iki firma bal ithalatı için müracaatta bulunmuştur. Bu konuda uyarımızı yapıyoruz.
TÜRK arıcısının sesi olarak yazıyorum.
Bahri Yılmaz
Zir. Yük. Müh.
aricibahriyilmaz@gmail.com